TAJEMNÁ A ZÁHADNÁ MÍSTA
PANENSKÝ TÝNEC (okres Louny, ČR)
Mezi nejpozoruhodnější a nejmystičtější místa v Čechách rozhodně patří jednoznačně gotický chrám v Panenském Týnci na Lounsku. Ač ho středověcí stavitelé nikdy nedostavěli, přesto k němu dnes přijíždějí plné autobusy. Turisty sem táhne jediné: pozitivní energie, kterým tohle místo překypuje! Lidé odsud zpravidla odcházejí s dobrou náladou a úsměvem na rtech! Ne nadarmo je Panenský Týnec již dlouhá desetiletí vyhledávaným místem psychotroniků, léčitelů a spiritistů.
Řada odborníků se pokoušela energii místa, které tak zázračně uzdravuje, změřit. Pozitivní zóna svým tvarem připomíná kříž. Stojí v místech, kde se dvě zóny kříží a tím se násobí síla léčivé energie.Tato pozitivní energie chrámu pomáhá především lidem trpícími maniodepresemi, úzkostnými stavy, nedostatečným sebevědomím, lidem přecitlivělým, se sklony k sebevraždám. Posezení v trávě uprostřed chrám,u, kde je údajně pozitivní energie nejsilnější se doporučuje také lidem po mozkové mrtvici, mozkové obrně a po veškerých úrazech hlavy.
Tajemno místa ovšem podtrhují ještě další středověké celebrity: svatá Anežka a rytíř Plichta! Ten druhý jmenovaný byl synem Habarta ze Žerotína, jenž v roce 1280 postavil pro svatou Anežku v Panenském Týnci ženský klášter. Chtěl tím poděkovat české patronce za to, že údajně zbavila jeho manželku neplodnosti. V Anežském klášteře v Praze totiž jeho žena přitiskla svůj bok k boku svaté Anežky a tenhle dotyk ji prý uzdravil! Vzhledem k tomu, že Anežka zemřela v roce 1282, je možné, že klášter osobně navštívila. Místní také věří, že tu leží její ostatky, po kterých dosud marně pátrali archeologové v Praze. Podle psychotronika Brázdy v místě kláštera dodnes prodlévá také duch Plichty ze Žerotína. Duše rytíře Plichty z Žerotína údajně dokáže odradit kohokoliv, kdo by chtěl na místě chrámu postavit cokoliv jiného. Tomuto slavnému bojovníku ve službách českého krále Jana Lucemburského se obvykle přisuzuje zdejší chrámová stavba. Ze zamýšleného monumentálního chrámu s půdorysem ve tvaru kříže však zbylo pouhé torzo.
Plichta padl v roce 1322 v bitvě u Mühldorfu a po něm už ve stavbě nikdo nepokračoval. Jen slavný rytíř, jako byl Plichta, si mohl takto nákladnou stavbu dovolit, neboť ve válečných taženích a na rytířských turnajích vydělával na tu dobu velké peníze! Dnes prý jeho duch chrání klášter od nekalých úmyslů lidí, které by snad napadlo zneužít prostorů kostela k neduchovním aktivitám. Snad i proto je dnes chrám spíše místem tichých kontemplací. Nedivte se, když tu narazíte na lidi sedící se zkříženýma nohama a zavřenýma očima. Čerpají tu pozitivní energii a věří ve své uzdravení.
Merlin (Zdroj: Internet)